![]() |
A terminal for all blogs coming in or going out. A view into my life. |
...just another voice whispered by the wind. In Chinese I am 微风 (Wéifēng). Whether I'm a good 'breeze' or a bad one depends on your perspective. ![]() "A Voice Lost Among the Wind" ![]() ![]() Many of us who were shy as children have become out-spoken. As Death approaches for those of us who are elderly it becomes more urgent to speak, less frightening to pay the ultimate price. At some point we howl ... and we will be heard over the whimpers of our lost childhood! For:
Just got this: ![]() Another contest begins October!
![]() ![]() ![]() "30-Day Blogging Challenge ON HIATUS" ![]() ![]() ![]() I answered: "Bye, Debi? Have some fresh bread for me when I get home? ![]() Oh... ya gonna hear 'bout dat iffn she read dis. Did you ever buy her a rolling pin? I'd buy plane tickets. Maybe for March/April, maybe refundable just in case. Just checked out MSO-LAD-LIS-OSL-MSO To Luanda, Angola, direct flight to Lisbon then a flight home from Norway. $1,855! I'll have to try harder! MSO-LAD-LIS;OSl-NBO-BOM (Kenya and India added) for only $2,806. Google flights only lets me do 5 flights. I'll need to do about 8 to get up to $5,000. I wonder whether I could do an around-the-world again... ![]() Truthfully? I WOULD buy tickets and figure out acomodations later. It costs me about $1,000-1500/month for places to stay, eat, trips. I'm 'cheap'. Because I have not been traveling I can afford 3 to 4 months. Whether my body can take that is another issue. Of course, I could also buy a decent phone and spend some money on my writings and photography. Me: Went out to lunch (free). Sat with Kathy, Laxmi, Bill, Ben and Matthew. Turkey sandwich. AQI 17 = good. Temp: an autumnal 11 degrees with sprinkles. Today the question in the WDC newsfeed was about how one gathers/earns gps. I decided not to answer. I know some folks support this hobby by paying with gps. I know some have astronomical costs for rent. For me however writing isn't just a hobby, less important than a meal at a restaurant or paying to watch Netflick. At $12/month for premium I could do without one fancy meal, or a six pack of soap and 2 gallons of milk (both on sale for $7) if I had to. On my limited income I budget so I don't have to make those choices. I mean... how much does a fancy coffee cost these days? I'd rather be here. 2,961 |